Průvodce webovými stránkami Česky  English  Deutsch  Patrola Šlapeto na facebook facebook
Hlavní stránka · Aktuálně · Koncerty · Pro pořadatele · Foto · Video · Kniha návštěv · Napsali o nás
Stáhněte si prosím · Dostaveníčko s První republikou · Kontakt

Bojí se ČT Grosse?
(Večerka)
Aleš Brichta, Petr Pečený a Lou Fanánek Hagen

PRAHA - Trika dolů, nařídila Česká televize, když viděla, v čem chtějí na koncertě ke 125. výročí narození Karla Hašlera vL ucerně vystoupit rockeři Aleš Brichta, Petr Pečený a Lou Fanánek Hagen. Všichni tři měli totiž na tričku nápis GROSSTAPO.

"Chtěli jsme jenom vyjádřit, co si upřímně myslíme. Bohužel nám to bylo zakázáno," tvrdí všichni tři pánové. "Kdybychom tam měli Adidas, tak chápu, že jde o reklamu,"zlobí se Brichta: "Ale tohle bylo vyjádření našeho názoru, které se navíc hodilo k písničce Kampak na nás, bolševici. Kdyby tam byl Hašler, tak by v tom tričku byl stoprocentně taky!"Tvůrci pořadu jsou ovšem jiného názoru.

"Připadalo nám to vtipný - kdybychom točili estrádu, není o čem mluvit! Tohle ale byla umělecká pocta Karlu Hašlerovi, která by se měla vysílat i za padesát let,"míní režisér Petr Soukup. "Za deset dvacet let nebude nikdo vědět, kdo byl Gross, ale všichni si budou zpívat hašlerky,"dodává duchovní otec celého projektu Radan Dolejš. Rozhodující slovo ale měla dramaturgyně ČT Jarmila Skopalová a ta řekla ne. "Šlo o naprosto apolitické téma, do kterého by ten vstup dramaturgicky nezapadal. Navíc byl proti celý autorský štáb,"zdůvodňuje její rozhodnutí tiskový mluvčí Martin Krafl.

Rockeři Aleš Brichta, Petr Pečený a Lou Fanánek Hagen chtěli na středečním koncertu ke 125. výročí narození legendárního pražského písničkáře Karla Hašlera v Lucerně, který točila Česká televize, vystoupit v tričku s nápisem GROSSTAPO. Dramaturgyně ČT jim to však zakázala! Všichni tři zpěváci tudíž museli vystoupit v tom, co měli na sobě.

Po natáčení se velice nazlobený Aleš Brichta pustil do dlouhého prosazování svobody. Přestože neuspěl, jeho pokus byl všemi kolegy i mimo sestavu řádně oceněn. "Chtěli jsme poukázat na to, že se zase děje něco, co není v demokratickém světě normální. Jestliže má někdo možnost kontrolovat bezpečnostní složky a zneužívá je v předvolebním politickém boji, přijde nám to naprosto nekorektní. Bohužel nám bylo zakázáno vyjádřit svůj názor," rozčiluje se Brichta.

"Mrzí nás, že jsme nemohli vyjádřit, co si upřímně myslíme,"přizvukuje Fanánek. "Jde nám o dodržování zákonů, nikoli o podporu nějaké konkrétní politické strany,"prohlašuje zpívající právník Pečený a dodává: "Přijde mi smutně symbolické, že zpíváme píseň Kampak na nás bolševici, kterou napsal člověk, který pro svoje názory umřel. A my své přesvědčení nesmíme vyjádřit."

Podle duchovního otce hašlerovského projektu Radana Dolejše je tato písnička nadčasová, stejně jako celý pořad. "Přiznám se, že s tím tričkem sympatizuji, dokonce ho mám doma. Ale na sebe jsem si ho nevzal,"svěřuje se Dolejš. Podle režiséra záznamu Petra Soukupa i dramaturgyně ČT Jarmily Skopalové, která měla rozhodující slovo, šlo o umělecký pořad a ne o aktuální estrádu, kde by podobná recese možná našla uplatnění.

"Chtěli jsme vystoupit právě v těchto tričkách, protože se podle nás hodí k obsahu té písně i celé osobnosti Karla Hašlera,"trvá na svém Fanánek a vzkazuje všem: "Trička máme a objevíme se v nich minimálně na našich koncertech!"